Блог завідуючої бібліотеки ліцею "Потенціал" Вільнянської міської ради Запорізької області Сохи Анжели Валентинівни


середа, 22 січня 2025 р.

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

 


  Голокост був систематичним, державним переслідуванням і вбивством шести мільйонів європейських євреїв нацистським режимом Німеччини та його союзниками й колабораціоністами. Голокост був триваючим процесом, що відбувався по всій Європі з 1933 по 1945 роки.

вівторок, 21 січня 2025 р.

25 сіічня - день студентів ( Тетянин день)

 


   25 січня відзначають відразу два свята – Тетянин день і День студента. Свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів. У цей день прийнято ставити свічки за успіхи у навчанні. 

   Тетянин день має кілька назв: Бабин кут, Солниш, Тетяна, Тетяна Водохресна. З давніх-давен про свято говорили так: “Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде!”. У це свято ставлять свічки за успіхи в навчанні. Дівчата майстрували кісточки з ганчірок і пір’я. Вони вірили, що якщо покласти кісточки на кухні в хаті коханого, то хлопець точно покличе заміж. Жінки в Тетянин день пекли хліб у вигляді сонця і запрошували світило. Тим, хто хоче відзначити свято за народними традиціями з ароматною випічкою на столі, варто звернути увагу на наступні прикмети під час приготування короваю:

・Якщо на хлібі з’явився горбок при випічці – життя налагодиться і піде “вгору”;
・Рівна поверхня святкового короваю – до спокійного і розміреного життя; навіть якщо коровай трохи підгорав, господиня не сумувала.
・ Підгорілу корочку давали з’їсти молодій дівчині, щоб вона змогла легко перенести всі труднощі в житті.
・Тріщина на короваї – тривожна ознака, що обіцяла сварки і розбіжності в сім’ї.

Вважається, що дівчинка, яка народилася в цей день, стане доброю господинею.


22 січня - день соборності України

 

 
    Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію – проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

   У 2025 році цей день відзначатиметься в умовах, що зберігають певні обмеження через безпекову ситуацію в країні, однак  українці вкотре виявлять своє прагнення до єднання.

   22 січня 1918 року четвертим Універсалом Центральною Радою було проголошено, що Україна стала незалежною державою. А наприкінці року, після падіння Австро-Угорської імперії та успішного Листопадового зриву, коли українські війська витіснили поляків із Східної Галичини, 9 листопада 1918 Українська Національна Рада затвердила Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

    Розмови про обʼєднання двох частин однієї країни розпочалися ще у жовтні 1918 року, і 22 січня 1919 року було підписано Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Тобто за документом ці дві частини об'єднувалися в одну, щоб створити єдину державу. Назвали його просто «Акт Злуки». Понад 100 років назад дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою.

  

    




понеділок, 20 січня 2025 р.

20 січня - День Пам'яті кіборгрів в Україні.

 



 День Пам'яті захисників ДАП - Донецького міжнародного аеропорту, який 242 дня атакували проросійські терористи. Ці січневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Донецький аеропорт, який 242 дні тримав оборону від атак проросійських терористів, став символом незламності та героїзму українських військових. Врешті-решт, скориставшись черговим «перемир'ям», росіяни замінували та підірвали опори останнього терміналу, остаточно знищивши його.
Протягом усієї оборони аеропорту десятки тонн ракет, снарядів важкої артилерії та боєприпасів російського виробництва щодня обрушувалися на об'єкт. Більшість з них пролітала через голови мирних мешканців Донецька, адже терористи, за вказівкою своїх лідерів, ховалися за їх спинами.
«Люди витримали — не витримав бетон», — так описують цю трагедію українські захисники.
Під час оборони аеропорту загинуло понад 200 українських бійців, більше 500 отримали поранення. Тільки з 18 по 21 січня 2015 року, внаслідок підриву одного з терміналів, загинули 58 «кіборгів». Загалом, за час оборони, з травня 2014 року по січень 2015 року, у його захисті по ротації брали участь понад 2 500 військових і добровольців.
Сьогодні цей день — День пам'яті кіборгів — є вшануванням їхньої мужності та жертви, яку вони принесли заради України. Бійці, які захищали аеропорт, увійшли в історію як символ непохитної сили і відданості своїй країні.

6 csxyz - Хрещення Господнє.

 


У протестантських і більшості Східних церквах, зокрема Православною церквою України, це свято відзначається 6 січня. У деяких Східних церквах Хрещення Господнє святкують 6 (19) січня за юліанським каленадарем.
Хрещення є одним з найважливіших церковних свят. В цей день Іоанн Хреститель хрестив Ісуса в річці Йордан. Ісус Христос прийшов до нього з Галілеї. Коли Іоанн побачив Його, то, впізнавши у Ньому Месію, спочатку хотів утримати Ісуса, кажучи: мені потрібно хреститися від Тебе, чому Ти до мене? Але Ісус відповів йому: облиш зараз, бо так належить нам виконати усяку правду. Тобі Іоанн допустив Його. І, хрестившись, Ісус в той же час вийшов з води, - і, відкрилися Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Який сходив, як голуб, і опускався на Нього. (Мф. 3:13-16)
Згідно християнського віроучення саме після Хрещення Ісус почав освічувати людей, осяюючи їх світом істини.
У західній церкві свято отримало назву Богоявлення, оскільки під час Хрещення Ісуса відбулося особливе явлення всіх трьох ликів Бога: Бог Отець з небес свідчив про Сина, що хрестився і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, підтверджуючи таким чином Слово Отця.
У католиків центральним змістом свята Богоявлення є церковне сказання про поклоніння новонародженому Ісусу язичницьких королів – волхвів Каспара, Мельхіора і Валтасара, що прийшли з дарами у Віфлієм. В пам’ять про явлення Христа язичникам і поклонінні трьох королів в костелах відбуваються подячні молебні, Христу як Царю приноситься в жертву золото, як Богу – ладан, як людині – мірра. Свято Богоявлення отримало також назву Festum magorum (Свято волхвів) або Festum regum (Свято