Блог завідуючої бібліотеки ліцею "Потенціал" Вільнянської міської ради Запорізької області Сохи Анжели Валентинівни


середа, 29 січня 2025 р.

24.02 - Початок війни росії проти України.

 




   Російське вторгнення в Україну (також російська агресія проти України, російсько-українська війна, в російській пропаганді — «спеціальна воєнна операція», скор. «СВО») — воєнний напад Російської Федерації (РФ) на Україну, що почався в четвер о 3:40 24 лютого 2022 року.
   Розпочалася масована атака із застосуванням усіх видів озброєння на всі великі міста вільної України. Наслідуючи Гітлера, який теж хотів «остаточно вирішити єврейське питання», путін наказав своїм військам перейти державний кордон України та атакувати його столицю та міста, об’єкти критичної інфраструктури, аеродроми, збройні сили України. Вбиваючи на своєму шляху мирних громадян, руйнуючи їхні будинки, школи та дитячі садки. Білорусь приєдналася до атаки на боці Росії. Але щось пішло не так і ця атака захлинулась. Народ України завадив його планам. Його армія була зупинена і почала швидко утилізуватися, втрачаючи за перші кілька днів більше живої сили та техніки, ніж за багато років двох чеченських воєн та сирійську авантюру, разом узяті. Демократичний світ не здригнувся і об’єднався довкола
України. Війна Росії проти України - злочин проти людяності та Росія має відповісти за це!
Як і водиться, - ця війна прийшла в кожен дім ... здебільшого в кожен український дім, заглядаючи при цьому і в деякі будинки сусідньої держави. У кого-то загинув брат або син, батько чи мати, знайомі, діти, хтось залишився без даху над головою, хтось без засобів до існування або роботи. Війна не щадить нікого, вона безжальна. Не дивиться ні на регалії, ні на положення або вік - це стихія, стихійне лихо. Війна нелюдська по суті і немає їй жодного виправдання, нам лише залишається засвоїти цей урок і постаратися, по можливості, не допустити подібне в своїх майбутніх поколіннях, коли все це прийде до якого-небудь «логічного» завершення.
 Нація - система поглядів і відносин. Це доволі складна і найбільш стійка система організації людей, людяності та цивілізованості. Її не можна просто так зруйнувати чи створити. Це результат природного плину життя. Хто намагається це заперечити - заперечує насамперед власну природу. Українській нації, не першій, на жаль, можливо й не останній, доводиться підтверджувати це.
Багато хто це розуміє, тому й згуртувався навколо неї. Союзники України - союзники життя, реальності та унікальних цінностей, що роблять нас такими, якими ми є. Противники зазнають поразки.


21.02 - Міжнародний день рідної мови.

 












20.02 - День Героїв Небесної Сотні.

 





19.02 - День Державниого герба України.

 









14/02 - lень всіх закоханих

 



11.02 - 355 років від дня народження Самійла Васильовича Величка українського козацького літописця.

 




   1670 року в козацькій родині першої сотні Полтавського полку народився майбутній історик-літописець Самійло Величко.

   Любов до книг йому прищепили в сім’ї. Батько — Василь Величко — був людиною грамотною, мудрою й шанованою, мав велику бібліотеку.

   До 1690 року Самійло закінчив Києво-Могилянську академію. Навчався він в один час із Пилипом Орликом. І якщо Орлик після навчання почав працювати консисторським писарем у Київській митрополії та паралельно писати поезію, то Величко пішов «служити Війську Запорозькому в поважному домі з панів Малоросійських благородного Його Милості пана Василя Леонтійовича Кочубея, писаря на той час військового генерального».

   Військові канцеляристи були особливим колом світської української інтелігенції з розвинутою національною самосвідомістю й демократичними поглядами. Водночас із військових канцеляристів у Генеральній військовій канцелярії формувалась українська адміністративна еліта.

   На початку 1705 року Величко був уведений до Генеральної Військової Канцелярії, де служив старшим канцеляристом, залучався до посольств гетьмана Івана Мазепи. Подорожуючи у складі військового корпусу Правобережною Україною, він ставить собі запитання — як так сталося, що квітуча колись вітчизна наша Україна доведена до занепаду, а славні діяння пращурів виявилися забуті? Щоб з’ясувати причини, він вирішує взятися за написання фундаментального історичного твору, використовуючи не тільки усні перекази, а й книги та численні документи, що були доступні йому як службовцю генеральної канцелярії.

   Точно відомо, що в 1712 році Величко ще був «у неволі». В умовах війни з Пилипом Орликом проти «мазепинців» у лівобережній Гетьманщині не вщухали репресії: московити хапали всіх, разом з дружинами, старими матерями, сестрами та іншими родичами. Але Величка немає у списках українських «колодників», відправлених у Москву та Сибір, не згадує він і про перебування десь на засланні. Найімовірніше, він перебував під арештом десь в Україні — можливо, хтось із колишніх колег замовив за нього слівце.

   Після звільнення, орієнтовно в 1715 році, Величко продовжив роботу над «Літописом», перебуваючи спочатку в маєтку полтавського полковника Василя Кочубея в Жуках, потім — у Диканьці. Праця була завершена до 1728 року. Через неї Величко навіть втратив зір…

   Останні роки життя провів у селі Жуки. Мов легендарний давньогрецький поет Гомер, надиктовував свою чергову працю — «Космологію» найнятим писарчукам. У Жуках помер і похований. Місце поховання не встановлене.



вівторок, 28 січня 2025 р.

11.02 - День безпеки в Інтернеті

 



04.02 - Всесвітній день боротьби проти раку

 


Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед нашим світом в боротьбі з раковими захворюваннями і закликає небайдужих політиків і організацій-членів UICC відноситься до раку, як до одного з політичних пріоритетів.

На даний момент вже відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючи елементарні норми здорової поведінки, такі як: огорожу доступу до куріння дітей, боротьба з курінням як таким; фізична активність; збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.

2.02 - Стрітення Господнє. День бабака.

 


   Це свято входить своєї датою в християнський календар, як один з найзначніших пам’ятних днів, які відзначаються усім християнським співтовариством протягом майже двох тисячоліть і стоїть в одному ряду з такими важливими подіями, як Різдво Христове, Хрещення

   Вперше свято Стрітення Господнього в історичних документах згадується вже в IV столітті нашої ери. Це був день, який завершував цілий сорокаденний святковий цикл з дня Різдва Христового. У християнські календарі він увійшов й тому, що подія, яка згадується в цей день є не тільки знаковою, але й одною з ключових моментів, які свідчать про високу місію, яку поклав Бог на Ісуса Христа.

У цей День ми вітаємо всіх християн із цим Великим святом! Бажаємо всім Божих благословень, розради і підбадьорення! І ми свідчимо, що у Бога не залишиться безсилим ніяке слово. Зі святом Стрітення Господнього!



Бабак, що спить, теж вміє хропіти, - напевно, його так легше знайти. Схід сонця бабаки намагаються зустрічати своєрідним свистом. Відомо, що їх дуже швидко можна приручити і, як правило, бабаки віддані своїм господарям.
Щодо передбачень...
Ви здивуєтеся, але зараз на цю подію звертають увагу навіть представники Гідрометцентру. Не перебільшуючи можна відзначити, що від знання і розуміння майбутніх погодних умов залежить не так вже й мало. Для жителів міст, але скоріше для жителів сільської місцевості точні дані про погоду дуже важливі.
Народна технологія, за даними проекту DilovaMova.com, свідчить: спостерігаючи бабака, який вилазить зі своєї нори в цей день потрібно звернути увагу на його поведінку, по якої і можна визначити близькість настання довгоочікуваної весни. Якщо цей день буде похмурий і бабак не зможе побачити свою тінь, але спокійно залишить насиджену нору, то висока ймовірність, що зима незабаром закінчиться, а весна очікується рання в цей рік. Якщо день буде сонячний і бабак спостерігаючи свою тінь піде назад ховатися в нору, то зима швидше за все триватиме ще шість тижнів. Для чистоти проведеного дослідження дуже бажано не намагатися примушувати милого звірка до тих чи інших дій, а дати йому якомога більше свободи в цій справі, інакше чистота проведеного експерименту може бути «змазана».
Нам людям властиво помилятися. Тварини менш схильні до притаманної нам амбітності. Раціональність, прогматічность і відсутність «зайвого» - для тваринного світу запорука виживання.


 

30 січня - 60 років від дня народження Бориса Борисовича Гуменюка - українського прозаїка.

 



Борис Борисович Гуменюк (позивний "Кармелюк") —— український поет, прозаїк, військовик. Автор проекту "Українські книги — українським тюрмам", Координатор проекту "Інша література". Член Національної спілки письменників України (з 2006).

Народився 30 січня 1965 році в Острові біля Тернополя. Працював на виробництві в Тернополі. Був членом НРУ, УГС, очолював виконком Тернопільського обласного товариства Меморіал.

Від 1990 р. проживає у Києві.

Був активним учасником Євромайдану. 30 листопада 2013 року був серед тих, хто зібралися на Михайлівській площі в Києві. Наступного дня серед перших був побитий "Беркутом" у Будинку письменників та згодом 19 січня і 18 лютого на вулиці Грушевського.

13 березня 2014 поставив свій підпис під "Заявою від діячів культури України до творчої спільноти світу", у зв'язку із російською агресією в Україні.

22 червня 2014 року приєднався до спецбатальйону МВС України "Азов" та відправився в зону бойових дій на схід України.

З кінця липня 2014 р. — заступник командира батальйону "ОУН", який з 12 серпня дислокується в селищі Піски поблизу Донецька.

1 серпня 2015 року на установчому з'їзді обраний Головою УВО (Українська Військова Організація).     
                     
Бібліографія:

"Спосіб захисту" (К., 1993),                                      

"Лук'янівка" (К., 2005),

"Острів" (2007),

"Та, що прибула з неба" (2009),

"Вірші з війни" (2014),

"Блокпост" (2016),

"100 новел про війну" (2018).

30 січня - 95 років від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка.

 



  Всеволод Нестайко - унікальне явище в історії української дитячої літератури:

він єдиний із прозаїків, хто писав тільки для дітей упродовж півстоліття. Автор, чиї твори увійшли до золотого фонду дитячої літератури. Він залишається не лише найчастіше друкованим і тиражованим автором, а й найбільше читаним і реально затребуваним.

Книги письменника видавалися 136 разів багатьма мовами світу, в незалежній Україні - 53 видання. Загальний наклад - понад 2 млн. примірників. Його трилогія «Тореадори із Васюківки» внесена до Почесного списку ім. Андерсена як один з найвидатніших творів світової літератури для дітей.

Афоризми Всеволода Нестайка:

"Тільки оптимісти зможуть будувати вільну незалежну державу".

"Взагалі, я вважаю, що дитяча дружба - це щастя. Якщо це вірна дружба, вона зберігається на все життя..."

"Всі діти в чомусь здібні, талановиті, вони дуже різні і чимось дуже цікаві. Але, як на мене, є недолюблені, ті, яким недодали уваги в дитинстві. Саме від дорослих залежить, кого вони виростять і чи будуть їхні діти успішними і щасливими".

"Я вірю в добро... Вірю в людську гідність... Вірю в те, що все-таки в душі кожного існує Господь Бог, і в кожного він свій... Вірю в єдиного Господа... І він не стільки на іконах і в церквах, скільки в душах людських. Розумієте, у кожного, якщо він чесний, порядний, добрий і чуйний, то у кожного, так би мовити, свій Господь".

"Я пишаюся, що не вийшов із дитинства, що зберіг дитячу душу. Це підтримує мене в нашому жорстокому світі і дає сили творити."





понеділок, 27 січня 2025 р.

29 січня - День пам’яті Героїв Крут.

 

Бій під Крутами

Щороку 29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який став для Українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

   29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

   Молоді захисники Української Народної Республіки власною кров'ю вписали героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ.

   Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

   Самопожертва в ім'я Вітчизни військових курсантів, студентів та  гімназистів навіки стала прикладом патріотизму та любові до рідної землі.

   Згадуючи подвиг молодих українців ми кажемо: «Герої не вмирають!»



27 січня - 235 років від дня народження Петра Петровича Гулака-Артемовського. Укаїнського поета

 





середа, 22 січня 2025 р.

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

 


  Голокост був систематичним, державним переслідуванням і вбивством шести мільйонів європейських євреїв нацистським режимом Німеччини та його союзниками й колабораціоністами. Голокост був триваючим процесом, що відбувався по всій Європі з 1933 по 1945 роки.

вівторок, 21 січня 2025 р.

25 сіічня - день студентів ( Тетянин день)

 


   25 січня відзначають відразу два свята – Тетянин день і День студента. Свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів. У цей день прийнято ставити свічки за успіхи у навчанні. 

   Тетянин день має кілька назв: Бабин кут, Солниш, Тетяна, Тетяна Водохресна. З давніх-давен про свято говорили так: “Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде!”. У це свято ставлять свічки за успіхи в навчанні. Дівчата майстрували кісточки з ганчірок і пір’я. Вони вірили, що якщо покласти кісточки на кухні в хаті коханого, то хлопець точно покличе заміж. Жінки в Тетянин день пекли хліб у вигляді сонця і запрошували світило. Тим, хто хоче відзначити свято за народними традиціями з ароматною випічкою на столі, варто звернути увагу на наступні прикмети під час приготування короваю:

・Якщо на хлібі з’явився горбок при випічці – життя налагодиться і піде “вгору”;
・Рівна поверхня святкового короваю – до спокійного і розміреного життя; навіть якщо коровай трохи підгорав, господиня не сумувала.
・ Підгорілу корочку давали з’їсти молодій дівчині, щоб вона змогла легко перенести всі труднощі в житті.
・Тріщина на короваї – тривожна ознака, що обіцяла сварки і розбіжності в сім’ї.

Вважається, що дівчинка, яка народилася в цей день, стане доброю господинею.


22 січня - день соборності України

 

 
    Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію – проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

   У 2025 році цей день відзначатиметься в умовах, що зберігають певні обмеження через безпекову ситуацію в країні, однак  українці вкотре виявлять своє прагнення до єднання.

   22 січня 1918 року четвертим Універсалом Центральною Радою було проголошено, що Україна стала незалежною державою. А наприкінці року, після падіння Австро-Угорської імперії та успішного Листопадового зриву, коли українські війська витіснили поляків із Східної Галичини, 9 листопада 1918 Українська Національна Рада затвердила Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

    Розмови про обʼєднання двох частин однієї країни розпочалися ще у жовтні 1918 року, і 22 січня 1919 року було підписано Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Тобто за документом ці дві частини об'єднувалися в одну, щоб створити єдину державу. Назвали його просто «Акт Злуки». Понад 100 років назад дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою.

  

    




понеділок, 20 січня 2025 р.

20 січня - День Пам'яті кіборгрів в Україні.

 



 День Пам'яті захисників ДАП - Донецького міжнародного аеропорту, який 242 дня атакували проросійські терористи. Ці січневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Донецький аеропорт, який 242 дні тримав оборону від атак проросійських терористів, став символом незламності та героїзму українських військових. Врешті-решт, скориставшись черговим «перемир'ям», росіяни замінували та підірвали опори останнього терміналу, остаточно знищивши його.
Протягом усієї оборони аеропорту десятки тонн ракет, снарядів важкої артилерії та боєприпасів російського виробництва щодня обрушувалися на об'єкт. Більшість з них пролітала через голови мирних мешканців Донецька, адже терористи, за вказівкою своїх лідерів, ховалися за їх спинами.
«Люди витримали — не витримав бетон», — так описують цю трагедію українські захисники.
Під час оборони аеропорту загинуло понад 200 українських бійців, більше 500 отримали поранення. Тільки з 18 по 21 січня 2015 року, внаслідок підриву одного з терміналів, загинули 58 «кіборгів». Загалом, за час оборони, з травня 2014 року по січень 2015 року, у його захисті по ротації брали участь понад 2 500 військових і добровольців.
Сьогодні цей день — День пам'яті кіборгів — є вшануванням їхньої мужності та жертви, яку вони принесли заради України. Бійці, які захищали аеропорт, увійшли в історію як символ непохитної сили і відданості своїй країні.

6 csxyz - Хрещення Господнє.

 


У протестантських і більшості Східних церквах, зокрема Православною церквою України, це свято відзначається 6 січня. У деяких Східних церквах Хрещення Господнє святкують 6 (19) січня за юліанським каленадарем.
Хрещення є одним з найважливіших церковних свят. В цей день Іоанн Хреститель хрестив Ісуса в річці Йордан. Ісус Христос прийшов до нього з Галілеї. Коли Іоанн побачив Його, то, впізнавши у Ньому Месію, спочатку хотів утримати Ісуса, кажучи: мені потрібно хреститися від Тебе, чому Ти до мене? Але Ісус відповів йому: облиш зараз, бо так належить нам виконати усяку правду. Тобі Іоанн допустив Його. І, хрестившись, Ісус в той же час вийшов з води, - і, відкрилися Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Який сходив, як голуб, і опускався на Нього. (Мф. 3:13-16)
Згідно християнського віроучення саме після Хрещення Ісус почав освічувати людей, осяюючи їх світом істини.
У західній церкві свято отримало назву Богоявлення, оскільки під час Хрещення Ісуса відбулося особливе явлення всіх трьох ликів Бога: Бог Отець з небес свідчив про Сина, що хрестився і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, підтверджуючи таким чином Слово Отця.
У католиків центральним змістом свята Богоявлення є церковне сказання про поклоніння новонародженому Ісусу язичницьких королів – волхвів Каспара, Мельхіора і Валтасара, що прийшли з дарами у Віфлієм. В пам’ять про явлення Христа язичникам і поклонінні трьох королів в костелах відбуваються подячні молебні, Христу як Царю приноситься в жертву золото, як Богу – ладан, як людині – мірра. Свято Богоявлення отримало також назву Festum magorum (Свято волхвів) або Festum regum (Свято